A mohácsi csatában a Kanizsay családot senki sem képviselte, a család utolsó férfi tagja, László 1525-ben fiatalon elhalálozott.
A család egyetlen élő leszármazottja Kanizsay Orsolya volt, akit Szapolyai János 1532-ben fiúsított, és ezzel a hatalmas Kanizsay - hagyaték örökösévé tette.
Kanizsay Orsolya ekkor már Nádasdy Tamás jegyese, akinek komoly szerep jutott a fent említett jogi aktus létrehozásában. Mikor feleségül vette Nádasdy Tamás a szinte még gyermek Kanizsay Orsolyát (1534-35 fordulóján), ő lett az egyik leggazdagabb földesúr az országban.
Ettől az évtől kezdve 1568-ig, a vár története az új földesúri családhoz kötődött.
Nádasdy Tamás grófi címe nem a nyugat - dunántúli birtokaihoz, hanem az erdélyi Fogarashoz kapcsolódott. Már 1541-től használta „
Fogaras föld szabad ura és örökös grófja címet”.
A Nádasdy család már a 15. század óta familiáris kapcsolatban állt a Kanizsayakkal. A Nádasdyak mint alispánok szolgálták Zala és Vas vármegyében a főispáni tisztséget betöltő Kanizsayakat.
Nádasdy Tamás őse Nádasdy Oswald volt, aki várnagyként védte meg a várat a Rozgonyiak ellen. Nádasdy Tamás 1489-ben született Egerváron. A grazi, bolognai és a római egyetemeken tanult, majd Cejatán bíboros nyomására tért vissza Budára. Királyi titkárként II. Lajos udvarába került. 1526-ban őt küldték katonai támogatásért a speyeri birodalmi gyűlésbe, ahonnan üres kézzel tért vissza.
A mohácsi csatát követően, 1527-ben a törökök, majd Szapolyai János fogságába került. Ferdinánd híve volt, de szabadulásáért cserében Szapolyai táborába kellett állnia. 1532-ben eljegyezte a 12 éves Kanizsay Orsolyát. Az ifjú feleség fiúsítása után megszerezte a kanizsai birtokot és a hozzá tartozó hat várat; Kapuvárt, Sárvárt, Lékát, Egervárt, Velikét és Sztenyisznákot, továbbá tíz mezővárost és százötven falut.
Nádasdy Tamás azonban 1536-ban újból Ferdinánd pártjára állt, de megtarthatta birtokait és nem kellett az egykori ura ellen hadakoznia. Ettől kezdve pályafutása új lendületet vett. Először Vas vármegye főispánja, 1537-től Horvát- Szlavónország bánja, három év múlva országbíró. 1554-ben országos főkapitány és nádor lett.
Nádorrá választásának alkalmából a következőket írta feleségének.
„Tekintetes, Nagyságos, tisztelendő és szerelmes asszony házastársam: köszönetemet és magam ajánlását adom tudtodra, hogy ez a mai napon, délután öt és hat óra korba, király őfelsége egész országával, az mindenható Úristennek elvégzett akaratából, nem az én érdememből, hanem csak az ő jóvoltából, Magyarországnak nádorispánjává és kunoknak bírájává tőnek. Ki legyen ő szent, fölségének neve dicséretére, király őfelségének hívségére, az szegény országnak előmenetelére, nekem veled egyetemben üdvösségemre és tisztességemre, ámen.” 2. ábra: Nádasdy Tamás portréja
Nádorként gyakran tartózkodott Pozsonyban, a Királyi Magyarország központjában, illetve a bécsi királyi udvarban. Birtokait ritkán látogatta, igazgatásukkal a felesége és fia foglalkozott, akik főként Sárváron időztek.
Közismert, hogy Nádasdy Tamás anyagilag hozzájárult a Sylvester János - féle bibliafordítás megjelenítéséhez. A nádor támogatását élvezve számos híres személy időzött Sárvárott, mint például Dévai Bíró Mátyás, vagy Tinódi Lantos Sebestyén.
Nádasdy hatalmas összegeket áldozott a török elleni harc megszervezésére. Termeszétesen birtokainak védelmezése legalább olyan fontos volt számára, mint az ország megóvása. Miksa főherceghez írott emlékiratában kifejtette a végvárrendszerrel kapcsolatos nézeteit. Kiemelte, hogy a mindenkori uralkodónak anyagilag és katonailag is támogatni kell a magyar várakat, mert segítség nélkül képtelenek felvenni a harcot az oszmánok támadásaival szemben. Nádasdy országos főkapitányként, horvát- szlavón bánként és az ország nádoraként elengedhetetlennek tartotta a török gyakori támadásai miatt a dél-dunántúli végvárrendszer egyik láncszemének, Kanizsának a megerősítését.
Erre azért volt szükség, mert az 1532-es Bécs ellen irányuló hadjárat alatt Zala vármegye volt az első, amely kapcsolatba került az oszmán hódítókkal. A szultán Zákány – Kanizsa – Kapornak - Sárvár útvonalon indult Kőszeg felé.
Egy török történetíró így emlékezett erről:
„Ezen a vidéken volt feslett erkölcsű gyaurok birtokához tartozó Zákán nevű nagy vár és a hegy nagyságú tornyokkal tele levő Kanizsa nevű erős vár. Mind a kettő a bálványimádók menedékhelye és az iszlám ellenségeinek tanyája… megrémülték a halált okozó éles kardoktól, s kegyelemért kiabálva feladták a várukat”.Buda elfoglalása után két évvel a törökök jól előkészített hadjáratot indítottak a magyarországi végvárak ellen. Az offenzíva ekkor még nem érintette közvetlenül Kanizsa várát. 1546-ban az oszmánok eredménytelen kísérletet tettek a vár elfoglalására.
Az események közrejátszottak abban, hogy az 1547-es nagyszombati országgyűlés is erőteljesen foglalkozott egy új katonai közigazgatási szervezet kialakításával, a második főkapitány kinevezését indítványozta a Dunántúlra, Szigetvár, Kanizsa vagy Pápa székhellyel.
Ebben a témában írt levelet Várday Pál érsek és Salm Miklós Nádasdy Tamásnak, mely szerint „
jelöljön meg ennek az országrésznek a védelmére egy székhelyet, akár Kanizsát, akár Berzencét”.
A cikkelyt a király jóváhagyta és ennek értelmében Zrínyi Miklóst nevezte ki erre a tisztségre.
1549-ben Kanizsa már meghatározó erővel rendelkező várnak számított, ahol Nádasdy Tamás dunántúli főkapitány 200 lovast vett zsoldjegyzékbe.
A Dunántúlon 1552-ig a hadi helyzet változatlan maradt. A oszmán terjeszkedés fő iránya ekkor a Dunától keletre irányult. Veszprém júniusi bevétele csak a balaton-felvidéki, zala megyei területeknek okozott riadalmat. A dél-zalai térség továbbra is távol esett a hódítás irányától. Az 1555-ös év fordulópont volt a vár életében. Ebben az évben foglalta el az ellenség a Szigetvárra támaszkodó kisebb végvárak zömét: közöttük Kaposvárt, Korotnát, Babócsát és Somogyvárt.
A vereségek nélkülözhetetlenné tették Kanizsa várának megerősítését, amit Nádasdy Tamás irányítása alatt már az 1554-es évben megkezdtek.
Vándor László. 1987. 23. o.
Vándor László. 1994. 277. o. Sinkovits István. 1966. 342. o. V. Molnár László. 1987. 28. o. Szakály Ferenc. 1992. 27. o. Szakály Ferenc. 1992. 27. o.
Molnár András. 1996. 68. o. V. Molnár László. 1987. 29. o. V. Molnár László. 1987. 30. o. Thúry József. 1985. 203-204. o. Kolosvári Sándor- Óvári Kelemen. 1899. 201. o. Országos Levéltár. E-185. B.-1541. Innentől kezdve: OL. Vándor László. 1994. 279. o. Szendrei János. 1888. 418. o. Vándor László. 1987. 25. o.
Vörös Gábor